You are here

Service Awards

The College of Arts and Humanities honors its faculty, staff and students who have demonstrated excellence through their service to their departments, the college and the university. 

Please use the links below to learn more about each award:

2016 SERVICE AWARD WINNERS

Monica Albizo, School of Theatre, Dance, and Performance Studies  Undergraduate Student Service Award
Jade Olson, Department of Communication  Graduate Student Service Award
Scott Eklund, Department of English – Staff Service Award, Service to Department
J. Darius Greene, Office of Student Affairs – Staff Service Award, Service to College
Sabrina Baron, Department of History  Faculty Service Award, Service to Department
Nancey Struna, Department of American Studies 
 Faculty Service Award, Service to College

PREVIOUS SERVICE AWARD WINNERS 

2015 SERVICE AWARD WINNERS

Kevin (Young Bin) Kim, School of Languages, Literatures, and Cultures - Undergraduate Student Service Award
Robert Wakeman, English - Graduate Student Service Award
Jerry Romanow, Art – Staff Service Award, Service to Department
Veronica McDougal, Dean's Office– Staff Service Award, Service to College
Zita Nunes, English - Faculty Service Award

2015 Nominees

UNDERGRADUATE STUDENT SERVICE AWARD

Olivia Thews, Dean’s Office - Student Affairs

GRADUATE STUDENT SERVICE AWARD

Rachel Dudley, Linguistics
Annie Laurie NIchols, Communication
Maria Cristina Monsalve, School of Languages, Literature and Cultures
Jade Olson, Communication

STAFF SERVICE AWARD – SERVICE TO DEPARTMENT

Isabella Moulton, English

STAFF SERVICE AWARD – SERVICE TO COLLEGE

J. Darius Greene, Dean’s Office – Student Affairs

FACULY SERVICE AWARD

Adriane Fang, School of Theatre,Dance, and Performance Studies
Maxine Grossman, Jewish Studies
Ana Patricia Rodriguez, School of Languages, Literatures and Culture

2014 SERVICE AWARD WINNERS

Abigail Shantzis, English, Writing Center– Undergraduate Student Service Award
Khalid Yaya Long–,School of Theatre, Dance, and Performance Studies - Graduate Student Service Award
Karen Nelson, English– Center for Literary and Comparative Studies, Staff Service Award- Service to Department
Catalina Toala, History– Staff Service Award- Service to ARHU
Marsha Rozenblit, History– Faculty Service Award

2014 Nominees:

Undergraduate Student Service Award

Bryonna Head, ARHU Dean’s Office Student Affairs

Graduate Student Service Award

Sarah Bonnie, English
D’Juan Lyons, School of Languages, Literatures, and Cultures - Spanish
Rob Wakeman, English

Staff Service Award – Service to Department

Stephanie Bergwall, School of Theatre, Dance, and Performance Studies
Louise Clement, English – Writing Center
Robert Crane, ARHU Dean’s Office Student Affairs
Pamala Deane, School of Languages, Literatures, and Cultures
Scott Ecklund, English
Jerry Romanow, Art
Mark Wakefield, Music
Manweh “Betty” Yuen, American Studies

Staff Service Award – Service to ARHU

Jane Hirschberg, The Clarice Smith Performing Arts Center
Jessica White, ARHU Dean’s Office Student Affairs

Faculty Service Award

Audra Buck-Coleman, Art
Faedra Carpenter, School of Theatre, Dance, and Performance Studies
Maxine Grossman, Jewish Studies
Zita Nunes, English
Shawn Parry-Giles, Communication
Gabriele Strauch, School of Languages, Literatures, and Cultures

2013 Service Award Winners

Charlotte Taylor, ARHU Dean - Office of Student Affairs, Undergraduate Student Service Award
Alexis Wellwood, Linguistics, Graduate Student Service Award
Kevin Remmell, English, Staff Service Award- Service to Department
Jacqueline Adams, ARHU Dean's Office Business Office, Staff Service Award- Service to ARHU
Peter Carruthers, Philosphy, Faculty Service Award

2013 Nominees:

Undergraduate Student Service Award

Charlotte Taylor, Communication

Graduate Student Service Award

Alexis Wellwood, Linguistics

Staff- Service to Department

Kevin Remmell, English
Louise Clement, English - Writing Center
Lauar Logie, Consortium on Race, Gender and Ethnicity
Beth McAllister, School of Languages, Literatures and Cultures
Jerry Romanow, Art
Catalina Toalla, History

Staff- Service to ARHU

Jacqueline Adams, ARHU Dean's Office Business Office
Cary Gillett, Clarice Smith Performing Arts Center
Dorit Yaron, The David C. Driskell Center

Faculty

Peter Carruthers, Philosphy
Leslie Felbain, School of Theater, Dance, and Performance Studies
Shawn Parry-Giles, Communication

2012 Service Award Winners

Elliott Blufer, Jewish Studies, Undergraduate Student Service Award
Ethan Watermeier, ARHU Dean’s Office, Graduate Student Service Award
Rita Phelps, School of Theatre, Dance, and Performance Studies, Staff Service Award- Service to Department
Quint Gregory, Art History and Archaeology, Staff Service Award- Service to ARHU
Laura Rosenthal, English, Faculty Service Award

2011 Service Award Winners

Alanah Butler, Undergraduate Student Award
Shevaun Lewis, Graduate Student Service Award
Sara Larsen, Non-Exempt Staff Award
Nathaniel Kuhn, Exempt Staff Service Award
Allen Stairs, Faculty Service Award

2010 Service Award Winners

Scot Reese, Faculty
Adele Seeff, Exempt Staff
Louise Gilman, Non-Exempt Staff
Leysan Khakimova, Graduate Student
David Herrera-Osorio, Undergraduate Student

2009 Service Award Winners

Leigh Ryan, Faculty
Laurette Clough, Exempt Staff
Helen McClung, Non-Exempt Staff
Susan Allen, Graduate Student
Gisica Abdallah, Undergraduate Student

2008 Service Award Winners

Elsa Barkley Brown, Faculty
Jon Boone, Exempt Staff
Karen Jones, Non-Exempt Staff
Sejal Patel, Graduate Student
Daniel Hong, Undergraduate Student